Abdülhamit Han’ın Avrupa’ya Verdiği Emir Piyesi Kaldırın

1876 yılında, 34. padişah olarak Osmanlı İmparatorluğunun başına getirilen Abdülhamit Han’ın nasıl bir büyük siyaset adamı olduğu ortadadır. Zekası ve yürüttüğü Siyasette aldığı tarihi kararlar ve uyguladığı Politikalarla, dünya tarihine damga vuran ender insanlardan biri olduğunu tarih önümüze çıkmaktadır.

1895 yılında, Avrupa’da ve Osmanlı’da Türk düşmanlığı hat safhadaydı, Osmanlıyı hasta adam olarak gören Avrupa’da ki özellikle İngiltere ve Fransa geniş çapta bir Türk düşmanlığı propagandası yapıyorlardı.

1889 yılında, yine bilindik oyunlarından birini sahneye sürmeye çalışan bu iki devlet, Osmanlıyı ve İslamı aşağılamak için, sözde Fransız yazar Voltaire tarafından, Peygamber Efendimize hakaret içeren “Muhammed yahut taassub” adlı bir piyes hazırlatılarak (lefanatique) sahneye konulur. Bu olay aklımıza yakın dönemde Avrupa’da meydana gelen Peygamber efendimizi küçük düşürmeye yönelik karikatür benzeri pislik hareketleri anımsatmaktadır. (daha doğrusu yaptıkları bütün tavırlar, tarihi hatırladığımızda, Fransız Kralı Fransua’ nın, Kanuni döneminden kalma ezik geçmişlerinden kaynaklanmaktadır.)

Böyle bir terbiyesizliğin tertiplendiğini duyan Abdülhamid Han, Fransız hükumetine sunulmak üzere hemen bir ültimatom hazırlar, gösterinin sonlandırılmasını aksi takdirde, olayın siyasi mesele yapılacağını belirten zehir zemberek ifadeler dile getirir ve Hasta adam dedikleri Osmanlının hasta hali dahi onları korkutmaya yetmiş ve piyes gösterimden hemen kaldırılır.

Fakat bir süre sonra piyes bu kez, Fransa’ ya göre güveninin daha fazla olduğunu sanan İngiltere’ de gösterime sunulur. Abdülhamit han aynı ültimatomu İngiltere’ ye de sunar, kendine güveni daha fazla olan İngiltere’ nin verdiği cevap ise, geç kalındığını oyunu durduramayacakları yönündedir.

Bunun üzerine, İngiltere hükumetine gönderilen ikinci ültimatom da ise, perdenin açılması durumunda, Müslümanların Halifesi olarak, “İngilizler, peygamberimizi karalayıcı hakaretler ediyorlar” diye büyük Cihad çağrısında bulunulacağı ve dünyayı başlarına yıkılacağını söyleyerek, öyle bir meydan okur ki, kendilerini üzerinde güneş batmayan krallık, yeryüzündeki en kudretli devlet sanan İngiltere böyle bir meydan okuyuş karşısında korkudan, Fransızlar gibi piyesi sahneden kaldırırlar.

Bu ültimatomun ardından, Fansa ve İngiltere durumun ciddiyetini anlar ve hasta adam gördükleri Osmanlı’nın nasıl bir güç olduğunun farkına varırlar. Büyük bir hevesle hazırlanan piyes yayınlanmaz ve yapılan terbiyesizlik, Abdülhamit Han sayesinde Avrupa’nın büyük bir utancı olarak tarih sayfalarında yer alır.

You may also like...