Ayasofya Camii’nin Bir Minaresi Neden Kırmızıdır

Ayasofya Camii’nin Bir Minaresi Neden Kırmızıdır:

İstanbul 29 mayıs 1453 salı günü fethedildiğinde Ayasofya camiye çevrilmiştir.Osmanlılarda gelenek gereği fethedilen yerin en büyük yapısı camiye çevrilirdi.İlk cuma namazı kılınmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettikten sonra en büyük yapı olan Ayasofya kilisesini camiye çevirmiş ve ilk cuma namazını burada kıldırmıştır.


Bir yapının cami sayılması için mihrap, minber ve minare gerekmektedir.Ayasofya kilise olduğu için mihrap ve minber hemen oluşturulabilirdi fakat kilise olduğu için minaresi yoktu.Bu sebepten hızlıca ahşaptan bir minare yapıldı.Daha sonra yine Fatih tarafından şehrin alınmasında çok kan döküldü için kırmızı renk olarak tuğladan yaptırmıştır ve fethin nişanesi olmuştur.Bu şekilde Ayasofya camii hürriyet üne kavuşmuştur.

Mimar Ali Neccâr’ın inşa ettiği o kaide üzerine Fatih Sultan Mehmed önce ahşap bir minare, ardından da eski tarz tuğladan, altı yivli ve şerefeli düzgün bir minare yaptırdı. Diğer üç minareden yivli olan Sultan İkinci Bayezid devrinde, bir birine benzeyen iki minare ise Mimar Sinan’ın mimarlığında Sultan İkinci Selim ve Sultan Üçüncü Murad devirlerinde inşa edilmiştir.

You may also like...