BİR AHIN ÜZERINE HAYAT KURULMAZ

Zamanın birinde zenginin kızına talip olur adamın biri. Fakat kız hem sağırmış,hem muhitin en çirkini. Delikanlı demiş aşık oldum kızına.Hem babası hemde kızı bir hayli şaşırmış bu işe.Hasılı delikanli ne yapmış etmiş evlenmişler sonucunda.Kızın babasıysa vefat etmiş üçbeş yıla.Fakat o gunden sonra tavırları bir hayli değişmiş delikanlının.Kızı ikna edip ne varsa tapusunu üzerine geçirmiş kayınpederinden kalan malın.Haftası geçmedende kızı boşamış.

Sanki zamanında tüm aşk sözlerini o söylememiş.Yıkılmış genç kız,hayatı zindan olmuş.Delikanlı ise aldığı ahı düşünmeden elde ettiği servetle gününü gün etmiş.Gün olmuş ki dehşetlide bir hastalığa tutulmuş. Boğazından bir lokma ekmek geçmeyecek duruma düşmüş.

Sadece yiyebildiği su ve çorbaymış artık.Bilmezmişki aldığı bu ahla mevla katında kendine etmiş yazık.Öyleki artık bakılmaya muhtaç olmuş delikanlı. Yüreğinde biryerde kalmış hep ince sızı.

Gönlü kırılmış olan kız duyup gelmiş bu defa delikanlının halini.Demiş sana bakabilmem için üzerime almam lazım benden aldığın malın hepsini.Yatak döşek yatan çaresiz delikanlı mecbur kabul etmiş bu teklifi.

Zira hayatta kimsesi yokmuş,geç kızda bakmasa bu hayatta yalnız kalacaktır bir başına kendisi.Bu defa gruru incinen kız alınan ahının hesabını sormak ister.Yatalak hasta olan delikanlının karşısına geçer.Her ne kadar sevsede onu sevilmediğini bilmektedir.

Yaptığının cezasını misliyle çeksin istemiştir.

Tam kapıdan çıkacakkken onu kaderine teslim ederek.Canını acıtmak için birşeyler demek ister bilerek isteyerek.

Bak efendi der,insan dediğin böyle vicdansız olmaz.Sen yaptığın yanına kar kalırmı sandın,bir ahın üzerine hayat kurulmaz”…

Yazar Suat

You may also like...

WhatsApp
RSS
Follow by Email
Pinterest
LinkedIn
Share