BİR HAYIR VARDIR

Her sabah yaptığım gibi yine o yaşlı amcaya iğne vurmaya gitmiştim.Kısıtlı bir zamanım olduğu için acele ediyordum.Fazlı amca ise herzamanki sakinliğiyle bir tabağa ekmek ufalamakla uğraşıyordu.

Hastalığından sebep fazlasıyla titreyen elleriyle ufaladığı ekmeğin yarısı masaya dökülürken acele etmesi için ricacı olmuş,fakat bu işi fazlasıyla önemsediğini görünce daha hızlı bitmesi için ekmek dilimini elinden alıp ufalamış sonrasında ise söylediği yer olan balkonun bir köşesine koymuştum.Ve o anda kediler ve kuşlar üşüşmüştü ekmek kırıntılarının başına.

Fazlı amca ise gülen gözlerle bakıyordu hayvanlar ekmek kırıntılarını yerken.Erken geldiğim için tam uyanma saatine denk geliyordum Fazlı amcanın.Onunda ilk işi ekmek ufalamak olduğu için her sabah bekletiyordu beni.Bir sabah yine Fazlı amca ekmek ufalamaya girişince”Acelem var amca.Şu iğneni vuruvereyim çabucakta hastahaneye yetişeyim hemen.

Hem sana ne hayrı varki her sabah kuşları beslemenin?”deyivermiştim. Gözlerime baktı ve”Bilemeyizki evlat.Parmak kadar kuş deyip geçme.Bizim ona bir hayrımız oluyorsa vardır onunda bize bir hayrı”dedi.Önemsemedim esasen söylediklerini.

Sonraki günlerde bir durum gözlemlemiştimki tabağı tutup balkona götüremeyecek kadar vücudu sürekli tiyreyen Fazlı amca nın titremeleri günler geçtikce yok denecek kadar azalmıştı.

Şaşırmıştım bu duruma çünki,hergün yaptığım iğne sadece parkinson hastalığının ilerlemesini önleyecek bir ilaçtı.Konuyu hocama aktardım ve ertesi gün beraber gittik yaşlı adamın evine.Hocam detaylı bir muayeneden sonra birçokta soru sormuştu fazlı amcaya.Bu sorulardan biri de hergün beslediği hayvanlar olmuştu.

Yani hergün karınları doysun diye titreyen elleriyle ekmek ufaladığı kediler ve kuşlar.Sonra onlarla nasıl bir dost edasıyla konuştuğunu anlattı Fazlı amca.O an hocam heyecanla ileri atıldı ve çok şaşıracağım şeyler söyledi.”Daha önce parkinson hastalığında müzik dinleyerek terapi gören ve titremelerini en aza indiren hastalarım olmuştu.

İlk defa hayvanlarla dostluk kurarak,hastalığına şifa bulan bir vaka ile karşılaşıyorum amcacığım”O an sevinç içinde gözlerime bakan yaşlı adam”Sana demedimmi her işin bir hayrı vardır?”der gibiydi.

You may also like...

WhatsApp
RSS
Follow by Email
Pinterest
LinkedIn
Share