EN DEĞERLİ HEDİYE

Adamın biri uzun araştırmalarının sonunda küçük bir mağarada bir küp altın olduğunu anlamış.Fakat altınların bulunduğu mağaranın ise bir ayı tarafından sahiplenildiğini görmüş ve türlü uğraşla dost olmuş hayvanla.Elbetteki tek düşüncesi altınlar olan adam hernekadar dost olsalarda ayıdan çekindiğinden herzaman belinde baltasıyla gelirmiş yanına.

Ve korkusundanda birtürlü inine giremezmiş hayvanın.Haftalar geçmiş aradan, adam hergün ayı ya yiyecek getirip gözünü boyayıp sözde dostluğunu pekiştirmiş.Aralarında bir sohbet açıldığında ise hemen her zaman fakirliğinden dem vurup altın ve zenginlikten bahsedermiş ayıya.İstermişki ona getirdiği hediyerele karşılık bir küp altını dostu ayı da ona versin.

Birgün adama”sana en değerli hediyemi vereceğim”demiş ayı ertesi gün yanına gelmesini söyleyerek.Adam amacına ulaştığını düşünerek sevinç içinde evine gitmiş ve sabahı zor etmiş.Ertesi sabah dostu ayının inine geldiğinde ise kenarlarından bal damları süzülen bir küp uzattığını görmüş önüne.Altın küpü beklerken,bal küpü görünce daha fazla dayanamamış.

Siniri tepesine çıkmış adamın arkasını döndüğü anda ayının bâşına baltasını vurup öldürmüş oracıkta.Ve bir hışımla mağaraya dalıp her yeri didik didik aramış fakat istediği altınları birtürlü bulamamış.Sinirle dışarı çıkıp mağaranın önünde duran ķüpe elindeki baltayı vurduğu anda altınlar saçılmış etrafa.

Adam gözlerine inanamazken az ileride cansız yatan ayının ne kadar içten bir dostlukla kendine yaklaştığını anlamışsada artık herşey için çok geçmiş ve yaşamı boyunca bu vicdan azabıyla yaşamış…

You may also like...

WhatsApp
RSS
Follow by Email
Pinterest
LinkedIn
Share