NAMAZ KILMAYAN KARDEŞLERİM BU YAZIYI KESİNLİKLE OKUMALISINIZ

Nasıl bu hale geldik acaba? Namazı nasıl çıkardık hayatımızdan? “Kalbim temiz” edebiyatı eskiyeli çok oldu evet ama elimizden namazı alanların “sünneti bırak” oyununa geldik galiba. Gençleri çocukları dünyaya bağladık, ihtiyarları kabir korkusuna odakladık. Ahireti düşünen kalmadı yani.

“Namaz kılmazsan Allah’tan ne yüzle bir şey istersin, nasıl utanmadan dua edersin” diyenimiz de kalmadı. Namazsız ana babalar secdesiz çocuklar dışı dünyalık içi dünyalık Müslümanlar… Hal-i pür melalimiz.

Rasulullah’ın (s.a.v.) gözünün nuru, kulun Rabbine en yakın hali, en rahat en kolay girilen ve misafirine huzur veren makam, bir duruş, bir yaşayış hali namaz. “Yedi yaşında alıştırın” tavsiyesine uymadığımız için gençlerin aklına bile gelmeyen namaz. Eskiden çoğu kişinin yalnızca Ramazanda oruçla beraber sıkı sıkı tuttuğu, şimdilerdeyse oruçla beraber bıraktığı namaz.

“Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir?”(A’raf 7/12) itabını sadece İblise hitaben okuya okuya gençlere anlatılmayan namaz. Vücudunu istediği şekle sokmak için olmadık hareketler yapan kadınların ve erkeklerin, İblisin muhatap olduğu nasipsizliğe düşeceğini bile bile eğilmekten imtina ettiği namaz. Cumadan cumaya twitlerde facelerde çiçekli böcekli mesajlara konu olup da bir türlü kılınamayan namaz… Renk renk işlenmiş yıllarca kimsenin dokunmayacağı seccadelerle dolu çeyiz sandıklarına ek olarak konuşan seccadesi bile icat edilen, kokulu tesbihlerle süslenen ama bir türlü insanlara sevdirilemeyen, ruhu hissedilemeyen namaz. “Allah kabul etsin!” namazı..

Bir yerlerde bir yanlışlık var ama nerde?..

Ruhunu hissedelim namazın. Kulak verelim, sesini duyalım.

Bir makama çağrılan insan, “kusura bakmayın işim var gelemem” diyemez. İşi olsa da diyemez. Diyelim ki davete icabet etmedi, tekrar ona tenezzül edilmez. Diyelim ki edildi, “haydi buyur şimdi gel” denildi. Huzura çıkınca ona “neye ihtiyacın varsa söyle ne istersen yapılacak” denilmez bu yeryüzünde. Diyelim ki o da denildi. Kanuna nizama uyuyorsa, makam sahibinin yetkisi dâhilindeyse ve gücü yeterse istediği belki yapılır. Öyle ya, bunun menfaati berikinin zararına olabilir.

Kapıları kapatmayan, kullarına tenezzül eden, “ne istersen karşılığı var” diyen, O’na gitmeyeni bile tekrar tekrar davet eden, borçlarına rağmen kimsenin rızkını kesmeyen, nankörlüğüne rağmen pişman olan herkesi affeden, sadece namazla bile, kat edilemeyecek mesafeler aşabilecek olmayı nasip eden Allah’a hamdolsun.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.