Napolyon Osmanlı Askeri mi Oluyor du

Napolyon Bonapart bir dönem dünya tarihine damga vurmuş, Ender komutanlardan biridir. Başında bulunduğu Fransa’nın sınırlarını genişletmiş ve Avrupa’ya korku salmış bir devlet adamıdır.

Napolyon Bonapart’ın askerliğinin ilk yıllarında 26 yaşında Osmanlı ordusunda görev almak için başvuruda bulundu ve bu başvurunun Fransız üstleri tarafından reddedildi, Johann Wilhelm Zinkeisen’in isimli yazarın Osmanlı İmparatorluğu tarihi kitabında 1840 yılında yazılan bu eserde kayda geçmiştir.
Buna göre Napolyon Bonapart 26 yaşındayken Fransız ordusuna Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde çalışmak için başvuruda bulunmuştur. Osmanlı İmparatorluğunun diğer devletlere karşı itibarını yükseltilmesi ve büyük bir potansiyelinin olduğu, bu nedenle burada hizmet vermek için başvuruda bulunduğunu yazmıştır Napolyon Bonapart. Ancak üstleri ona daha büyük görevler beklediği gerekçesiyle bu başvurusunu reddetmiş ve Napolyon askeri görevlerine devam etmiştir.

Eğer bu başvuru gerçek olsaydı Napolyon, Osmanlı ordusunda Topçu generali olacaktı. Belkide tarih çok farklı bir şekilde seyredecekti. 3. Selim döneminde yapılan bu başvurusu reddedilmiş ve Napolyon daha sonra Fransa’nın başına geçtiğinde gözünü Osmanlı topraklarında ayırmamıştır. Napolyon Osmanlı’nın özellikle Ortadoğu ve Afrika topraklarına iştahı kabarmış ve buraya yaptığı saldırıda Akka Kalesi’nde geri püskürtülmüş ve İngilizlerin desteğiyle yenilmiştir.

Napolyon başvuru mektubunda Fransa’nın, Rusya ve Avusturya İmparatoru ile ilişkilerinin bozulduğunu, Bu nedenle Osmanlı’nın güçlendirilmesi gerektiği fikrini benimsemiş ve kardeşi Joseph’e yazdığı mektupta büyük Sultan’a hizmet etmek için başvurdum. Bu başvurum olumlu sonuçlanırsa Türkiye’ye giderek Topçu generali olacağım. İyi bir maaş ve ünvan sahibi olacağını demiştir. Napolyon’un bu başvurusu üstleri tarafından memlekete Daha işlerde hizmet edeceği gerekçesiyle reddedilmiş, Buna karşın rütbesi yükseltilmiştir.

Yıllar sonra ise Napolyon, ordusuyla Osmanlı toprağı olan Mısır’a saldırmış, İngiliz Osmanlı birliklerini yenilerek geri çekilmek zorunda kalmıştır. Yine aynı yıllarda Rus Çarı ile yaptığı bir pazarlıkta Rus Çarı Bonapart’tan İstanbul’u istemiş, Napolyon ret cevabı vermiştir. Napolyon “İstanbul dünyanın yarısıdır” demiştir. Bu da Napolyon’un Osmanlı topraklarına olan ilgisini göstermektedir. Murat Bardakçı’nın ilk olarak gündeme getirdiği bu tarihi olay neticesinde, Eğer gerçekleşseydi tarihin çok farklı bir şekilde değişecek konusunda herkes hemfikirdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.