Özgürlük Anıtı Osmanlı’nın Malı mıydı ?

Bugün Amerika’nın simgesi olan Özgürlük Anıtı veya Özgürlük Heykeli olarak bilinen, Amerika’nın New York şehrinde bulunan devasa büyüklükte elinde meşale tutan meşhur kadın heykeli, dünyanın en popüler ikonlarından biridir.

Bu heykel 1884 ve 1886 yılları arasında yapılmış, Fransa tarafından Amerika’ya yüzüncü yıl hediyesi olarak verilmiştir. Parçaları Fransa’dan Amerika’ya taşınmış ve New York’ta bulunan özgürlük Adası’na inşa edilmiştir.

Bu dünyaca ünlü heykelin Aslında Osmanlı malı olduğu iddia edilmektedir.

Bu iddia ilk olarak 2004 yılında Murat Bardakçı tarafından ortaya atılmıştır.

1854 yılında padişah Abdülmecit döneminde Süveyş Kanalı, Fransız şirketler tarafından yapılıyordu. Mısır ise Osmanlı’ya bağlı bir eyalet idi. Başında Mısır valisi Sait Paşa bulunuyordu. Süveyş Kanalı’nın anlaşma konuların içerisinde kanalda, 1 adet kadın heykeli yapılması öngörülmektedir. Sait Paşa Fransız şirketine bu konuda talimat vermiş, masraflar Osmanlı tarafından karşılanacaktır.

Heykelin tacında 7 adet ok bulunması bu Oklar’ın yedi iklimin padişahı, Osmanlı Sultanı temsil etmesi ve heykelin yüzünün batıya dönük olması, Sultan Abdülmecid tarafından talimat verilmiştir.

Sultan Abdülmecid’in vefatının ardından yerine gelen Sultan Abdülaziz, projenin hızlanması talimatını vermiş ve masrafları Osmanlı hazinesinden ödenen heykelin çalışmalarına başlanmıştır. Asya Işığı adı verilen heykel Fransız heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi tarafından yapımına başlandı. Bu meşhur heykeli modeli ise dünyaca meşhur Singer dikiş firmalarının kurucusu İsacc Singer’in eşi Isabel Eugenie Boyer olmuştur.

Gelelim bu heykel neden planlandığı gibi Mısır’a dikilmedi. Said Paşa ölünce yerine yeni Mısır valisi İsmail Paşa olur. İsmail Paşa, Müslüman bir ülkede kadın heykelinin sorun olacağını söyleyerek heykelin yapılması işini iptal eder. Bunun üzerine heykel, yapıldı Fransa’da depoya kaldırılır.

Depoda bekleyen Özgürlük Anıtı daha sonra Fransa – Amerika ilişkilerinin gelişmesinin ardından Fransa tarafından yüzüncü yıl hediyesi olarak Amerika’ya hediye edilir ve heykel parça parça gemilerde taşınarak iki yıl süren bir çalışma sonucu New York özgürlük Adası’na dikilir.

Yani dünyanın en önemli sembollerinden biri olan Amerika’daki Özgürlük Anıtı, Osmanlı hazinesinden çıkmış parayla yapılan ve Mısır’a dikilmesi planlanan Osmanlı’nın bir eseri idi. Ancak değişen siyasi şartlar nedeniyle Amerika’ya dikilmiş ve Amerika’nın sembollerinden biri olmuştur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.