Sultan 2. Abdülhamid Han Sigara Tiryakisi miydi

Sultan II. Abdülhamid Han, 31 Ağustos 1876 yılında Padişah ilan edilerek, Osmanlı Devletinin 34′ üncü padişahı ve 113. İslam halifesi olmuştur. Osmanlı Devletinin son dönemine damga vurmuş ve tarihe geçmiş padişahlardan biridir. Saltanatı boyunca Osmanlı Devletini içeride ve dışarıda ki düşmanlara karşı oldukça iyi bir siyaset izleyerek, ayakta tutmaya çalışmış ilerlemesini sağlamıştır.

Sultan Abdülhamit Han, saltanatı boyunca süren yoğun siyasi devlet hayatında, kötü alışkanlığı olarak sigara tiryakisi olduğu, çoğu tarihçi tarafından ortaya konmuştur. Doktoru Atıf bey de sultanın tek kötü alışkanlığının sigara olduğunu söylemiştir. Evet Sultan II. Abdülhamid Han sigara içmiş ve yoğun şekilde tüketmiştir.

Sultan II. Abdülhamid Han, kötü alışkanlık olarak sigara kullandığı doğrudur, ancak kendisine atılan “içki içtiği” şeklinde iftiralar ise Külliyen yalandır. Hayatı boyunca Ümmetine ve İslamiyete hizmet etmiş, İslami ve manevi hayatı çok üst düzeyde yaşayan bir padişah olmuştur. Hayatı boyunca dini ibadetlerini hiçbir zaman aksatmamış “içki içtiği” şeklinde ki iftiralar onu karalama kampanyası olarak kullanılmıştır.

“Babam içki içmez, içenleri hoş görmezdi. Saraya sokulmasını da yasak etmişti. Dindar, Allah’ına bağlı, büyük bir Müslüman idi. Abdestsiz yere basmazdı.”

Ayşe Osmanoğlu (kızı)

Abdülhamid han ayrıca kahveyi de çok sevdiği bilinmektedir.

Sultan II. Abdülhamid Han gibi Sultan Vahdettin’ in de sigara tiryakisi olduğu bilinmektedir.

You may also like...