Sultan Abdülhamit Suikastı Avrupalılar ve Ermeniler Neden Suikast Girişiminde Bulundu

Patlayıcılar arabanın içine yerleştirilmiştir.Araba yoğun kalabalığın içinde saatli bomba düzeneği yerleştirilmiş dinamit ile ölüm kusmayı bekliyordu. Belçikalı Joris heyecanla bekliyorduk.Uzaktan bomba patlayacak, Sultan ölecek ve yakınındaki devlet tebaası da onunla birlikte tarih olacaktı.Bu sayede Avrupa’nın dikkatini Ermenilere çekmiş olacak ve dünyayı ayağa kaldıracaktı.Sevinçten için içine içi içine sığmıyordu ve bomba patladı.Ortalık kan gözyaşı ve toz bulutu kapladı.Daha sonra kaçtı ama bir de baktılar ki sultan Abdülhamid, bir dakikalığına şeyhülislam ile konuşmuş ve bu bir dakikalık konuşma ile saatli bomba dan kurtulmuş ve sultan bütün görkemiyle tekrar Avrupa’nın karşısında duruyordu.

21 temmuz 1905 tarihinde İstanbul büyük bir patlama ile sarsıldı.O gün cuma selamlığı için Yıldız camii’nden çıkan ikinci Abdülhamit han güvergahında bombalı araç infilak etti.Amaç Avrupa ülkelerinin ilgisinin Osmanlı toprakları üzerinde yaşayan Ermenilere çekmekti.

Fakat Abdülhamid han’ın şeyhülislam Cemalettin efendi’ninpadişaha bir soru sorarak onu bir dakikalığına geciktirmesiyle de suikastçiler emellerine ulaşamadı.Bu durum sultan’ın bombanın etki alanının dışında tutmuş, 26 kişinin öldüğü 58 kişinin yaralandığı patlamadan sağ olarak kurtulmuştu.

Yıldız suikastı o dönemin uluslararası arenada  büyük yankı buldu.Suikast girişiminin ardından başlatılan araştırmada 15 kişi tutuklandı.Belçikalı anarşist Joris lawrence olayın başlangıcı olarak mahkum edildi.

Peki kimdir bu Belçikalı anarşist Joris. yaşta okulu bırakmasan rağmen dillere olan yatkınlığı vardı.1896 yılında anarşist dergi Diriliş kurucusu Victor ile tanıştıktan sonra işini bırakıp İstanbul’a göç ediyor.Bunu neden yaptığı tam olarak bilinmese de Osmanlı mahkemesi başkanına bir Fransız gazetesinde çıkan Ermenilerin kaderi hakkında yazılan yorumlardan çok etkilendiği sebebiyle diyor. İstanbul’da kaldığı yıllarda Diriliş vergisine şarktan yazı dizisi kaleme almıştır.

Bu yazılarında Ermeni taşnakların davasına ciddi şekilde destek çıkıyordu. İddia ettiği ve taşnaklarla beraber savunduğu husus 1894 ve 1896 yılları arasında sultan Abdülhamit han’ın emri doğrultusunda Türkler ve kürtlertarafından Ermenilerin öldürüldü iddiasında bulunan Joris, Avrupa devletlerinin sırf kendi çıkarları için olayları görmezden geldiklerini yazmış ve sonuç olarak Ermeni taşnaklarında silahlı şiddete başvurmaktan başka çareleri olmadığını söylemiştir.

Belçikalı anarşist suikast girişiminde hazırlıklarda oynadığı kilit rollerden dolayı Abdülhamit’in suikast girişimcinin beyni olarak tutuklanmıştır. Belçikalı suikastçı patlayıcı maddenin yurtdışından getirmiş, Galata’daki apartmanında depolanmasından bombalı aracın gümrükten geçirilmesine kadar planın her safhasında parmağı bulunuyor.Avrupa’nın çeşitli köşelerinden gelmiş maceracı şahıslar ve Ermeni Taşnaklarla beraber İstanbul’un merkezinde toplanarak suikast planı için çalışmalar yapmışlardır.

İlkin 12 bombayla Polonezköy’e gitmişler ve İbrahim paşa korusunda bomba denemesi yapmışlardır.Bi Rus yahudisi tüccar pasaportu olan Ermeni teröristbizzat selamlık törenine giderek orada serbest incelemeler yapmış.Suikast için saat ayarlı bombanın uygun olacağı görüşüne varmış hesaplamaları adım ve saat yöntemi ile yapmıştır.

Bu çete önce daha önceden padişahı tabancayla vurmak istemişler.Tabancaları hazır beklemişler Dolmabahçe’de.Ancak padişah bu seferlik çırağan sarayı’na kadar olan bölgeyi yıldız bahçesinden geçerek gidince komitecilerin bu teşebbüsü sonuçsuz kalmıştır.Ardından saatli bomba işine karar vermişlerdir.

Viyana’dan getirdikleri özel araç sayesinde aracın sürücüsünün oturacağı yere 120 kilo patlayıcı madde alacak demir bir sandık yaptırmış ve patlayıcı madde ateşlemek için 1 dakika 42 saniyelik bir devrede bir saat kadranı hazırlamışlardır.Arabayı, 45 yaşında eski bir katil olan Ermeni komiteci kullanmıştır.

Ancak yukarıda da belirttiğim gibi Allah Sultanı camiiden çıkarken korumuş, bir dakikalık gecikmesi de onu hain suikastten kurtalmıştır.Daha sonra yapılan soruşturmada Belçikalı Joris sorgulanmış, yakalanıp sorguda deliler önüne konulduğunda itiraf etmek zorunda kalmıştır.
Ilk başta idama mahkum edilen Joris, Belçika tarafından iade talebinde bulunulmuştur.Fakat Osmanlı makamları Belçika’nın isteğini reddetmiştir.Daha sonra içerisine annesi, sultan Abdülhamid’den af talebinde bulunmuş, daha sonra umudunu kaybeden Joris hapishaneden kaçma planları dahi yapmıştır.

Joris’in Belçika’dan gelişi biraz muammadır.Osmanlının Brüksel deki Ermeni asıllı konsolosu Kavafyan İstanbul’a çağrılmıştır.Joris’in 1901 de İstanbul’a gelebilmesi için vize işlemlerinde Joris’i zararsız olarak tanımlayan Osmanlı elçisi Kavafyan hastalığını bahane ederek Brüksel’de kalmıştır.İstanbul’a gelmemiştir.

Joris beklenmedik şekilde onun için bir umut doğmuş, idam cezalarını genellikle uygulamayan sultan ikinci Abdülhamid, Joris’in cezasının muhabbete çevirmiş, 11 kasım 1907 de ise Joris serbest kaldığı takdirde padişaha ne yazılı ne de herhangi bir teşebbüste bulunmayacağını dair bir belge imzaladıktan sonra Sultan, Joris’i affetmiş, serbest bırakılmıştır.Daha sonradan tarih kaynakları çeşitli yorumlar yapsa da bu olayla ilgili istihbarat konusunda çok akıllıca hamleler de bulunan Abdülhamit han’ın belçikalı anarşisti Osmanlı adına casusluk yapmak için Avrupa’ya gönderdiği tahmin edilmektedir.

Bu suikast girişimi neyse ki başarısız olsada Ermenilerin Osmanlının yıkılış sürecinde ne kadar içerde ve dışarda ne kadar aktif olduğu o günlerde anlaşılmaya başlanmıştır.

You may also like...